Popis
IBA OSOBNÝ ODBER.
Čerešňa „BURLAT“ je skorá odroda čerešne. Tmavá polochrupka, ktorá je vhodná do južných a stredných polôh. Strom vytvára široko rozložitú korunu. Dužina je pevná, červená, veľmi šťavnatá, navinulo sladká. Keďže sa jedná o skorú odrodu, netrpí vrtivkou čerešňovou. Taktiež je odolná voči monilióze. Sladké plody srdcovitého tvaru sú prioritne určené na priamy konzum. Čerešňa je cudzoopelivá. Samotná čerešňa „BURLAT“ je dobrým opeľovačom.
Podpník: Colt – rastú asi o 25% slabšie ako čerešňa vtáčia. Na pôdne podmienky moc náročné nie sú, môžu byť aj vlhké a hlboké. Hodia sa na vyššie pestovateľské tvary.
Plody: sú veľké, srdcovitého tvaru, vzhľadné, stredne odolné praskaniu. Šupka je pevná, neskôr tmavočervená, so svetlými bodkami. Dužina je tuhšia, tmavočervená, šťavnatá, aromatická a veľmi chutná.
Zrenie: Dozrieva v druhom čerešňovom týždni, v polovici júna.
Povýsadbový rez má priamy vplyv nielen na rast stromčekov v nasledujúcich rokoch, ale i na ujatie. Ide najmä o zmenu pomeru medzi nadzemnou a podzemnou časťou stromu v prospech podzemnej. Zanedbanie tohto kroku vedie k zvýšenému výparu vody nadzemnou časťou. Nakoľko podzemná časť je v nepomere k nadzemnej, nedokáže naplno vykrývať tento výpar, čo vedie k vyschnutiu nadzemnej časti mladého stromčeka. Pri jesennej výsadbe režeme väčšinou koncom zimy alebo skoro na jar, pri jarnej výsadbe ihneď po zasadení.
Pri výsadbe postupujeme tak, že vykopeme jamu dostatočne širokú, aby sa do nej zmestili korene. Stromček vsadíme do jamy a to tak, aby miesto štepenia/štepenie bolo cca 10 cm nad zemou a korene neboli zatočenie nahor. Stromček zasypeme dobrou zeminou. Okolo stromu môžeme urobiť zalievacu misku, aby voda neodtiekla preč, a jeden z najdôležitejších bodov – stromček pripevnite ku kolu, aby sa nevyvrátil vetrom a dobre zakorenil.
Voľnokorenné